Procesija Za križen stoljetna je tradicija središnjeg dijela otoka Hvara koja se obilježava svake godine na Veliki Četvrtak. Zbog kulturne i duhovne vrijednosti, uvrštena je na UNESCO-ov popis nematerijalne svjetske baštine.

Procesija Za križen nije folklor, ona je autentičan i nekomercijaliziran duboki narodni iskaz odanosti tradicionalnim vrijednostima. No, osim što ima snažno vjersko značenje, procesija je vrlo atraktivna i zbog slikovitosti jer duge kolone paraju noć feralima i velikim svijećama. Iza križonoše i pratnje idu pjevači pjevajući stare crkvene napjeve te ostali puk.
Snažni duhovni događaji ne mogu se lako opisati riječima, oni u sebi nose vidljivi i nevidljivi duhovni identitet koji se proteže stoljećima. Duh koji se preko ovakvih događaja prenosi u ljudskim dušama i postaje nezaustavljivo živ. A procesija Za križen predstavlja „živi film“ u kojem se cjelonoćnim hodočašćem šest otočkih sela stvara neprekinuti lanac molitve, pobožnosti i zavjeta.
Čudesna je činjenica da se snažna i duhovna tradicija, kao što je procesija Za križen, ne predaje lako zaboravu.
O procesiji „Za križen“
Prošlost je na otoku uvijek dio sadašnjosti i u sebi nagoviješta budućnost.
Procesija „Za križen“ jedinstvena je tradicija koja se svake godine u noći s Velikog Četvrtka na Veliki Petak održava između Jelse, Pitava, Vrisnika, Svirača, Vrbanja i Vrboske na otoku Hvaru. U bogatoj povijesti dugoj pet stoljeća ova procesija prkosila je ratu, bolesti i drugim pošastima, a vjera i snaga Hvarana sačuvale su je do danas. Njezin kontinuitet je izraz povezanosti mještana ovog otoka s obiteljskim, kulturnim i vjerskim nasljeđem, ali i duboke nade u vrijeme koje tek dolazi.
Vrijednost procesije Za križen prepoznata je i od strane UNESCO-a te se nalazi na popisu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva.
Još od srednjeg vijeka crkvene bratovštine su te koje njeguju pučke pobožnosti, stoga upravo one i danas imaju ključnu ulogu u organiziranju procesija Za križen. Običaj se vezuje uz Veliki Tjedan i dio je pasionske baštine. Za početak treba istaknuti da se sastoji od šest odvojenih procesija koje kreću istodobno. Pod okriljem noći, u točno 22 sata hodočasnici iz župnih crkva u Jelsi, Vrboskoj, Vrbanju, Svirčima, Vrisniku i Pitvama kreću na put dug 24 kilometara. Put ide u krug, zaustavljajući se u crkvama i kapelicama mjesta na trasi, završavajući u 7 ujutro dolaskom u župu iz koje je krenula.
Isusova muku se simbolično prikazuje kroz figuru križonoše koji tijekom cijele procesije nosi križ s korpusom težak od 10 do 20 kilograma. Iako zahtjevan, ovaj zadatak iznimna je čast na koju se dugo čeka pa su liste popunjene i po 20 godina unaprijed. Među križonošama tako postoje oni čiji su očevi i djedovi također nosili križ, svjedočeći snagu koju ima ovaj običaj za cijelu zajednicu.

Kako sudjelovati u procesiji?
– Za sve koji žele sudjelovati u procesiji, preporuka je izabrati Procesiju koju žele pratiti (Jelsa, Pitve, Vrisnik, Svirče, Vrbanj ili Vrboska) te da sat vremena prije polaska procesije dođu u mjesto radi gužve i parkiranja.
– Jako popularno je i “dočekivanje križa”, tj. izaberete župu u kojoj želite biti te ćete na ovaj način moći čuti i vidjeti svih 6 procesija koje sudjeluju u jednoj velikoj procesiji Za križen.
– Napomena je toplo se odjenuti, uzeti sa sobom nešto za okrjepu jer put je dug i zna biti naporno, ovisno o vremenskim prilikama.
Naputci za sudjelovanje u procesiji
Procesija Za križen je hodočašće vjere i odanosti, pobožno meditiranje o sebi i vlastitom odnosu s ljudima.
Za sudjelovanje je potrebno stvarati i poštivati ozračje tišine, te su svi sudionici zamoljeni da ne razgovaraju, da isključe mobitele i da budu ekološki osviješteni. Od svakog sudionika se očekuje da u procesiji bude sudionik – hodočasnik, pobožni molitelj koji diše ritmom zajednice, te svojim ponašanjem doprinosi ljepoti i svrhovitosti pobožnosti.
Molimo Vas da prilikom sudjelovanja u procesiji poštujete običaje i ponašate se sukladno događaju. Također, nemojte bacati otpad na cestu i okolne puteve, već ih spremite u torbe i bacite u za to predviđena mjesta.
Procesije kreću u isti sat iz svakog mjesta koje sudjeluje u Procesiji (Jelsa, Pitve, Vrisnik, Svirče, Vrbanj i Vrboska).
Procesija Za križen duboko je upisana u identitet i srž Hvarana. Noć procesije u svakom otočaninu – bio blizu ili negdje daleko – budi najsnažnije osjećaje, vraća sjećanja i, najvažnije, povezuje njihove korake s koracima predaka te vraća vjeru u bolje sutra.
Život na otoku pun je radosti i tuge. Hvarani su svoje brige, sumnje, dvojbe, radosti, žalosti i svoje osobne križeve tijekom stoljeća utkali u procesiju Za križen, drevni običaj obilaska Božjih grobova u župnim crkvama središnjeg dijela otoka. Na Veliki četvrtak navečer u isti sat polaze procesije iz šest mjesta: Jelse, Pitava, Vrisnika, Svirača, Vrbanja i Vrboske, posjećuju župne crkve u svim navedenim mjestima i nekoliko usputnih kapela, bez da se igdje susretnu jer to navodno donosi nesreću, te se vraćaju u matične crkve u zoru Velikoga petka.
Ostale procesije Velikog tjedna na otoku Hvaru

Označena i markirana ruta procesije “Za križen”
Djelove otoka Hvara kojima prolazi procesija, može se posjetiti bilo kada kroz godinu. Putevi kojima prolaze procesije vrijedni su posjete u svako doba godine, a onaj tko se odluči prošetati, planinariti ili biciklirati nesumnjivo će uživati u otočnim pejzažima. Arhaična sela, visoki zvonici, trsovi u poljima, pučina, tišina – sve to čini ovu šetnju pomalo meditativnom te pomažu doživjeti ono što otok zaista jest.
Turistička zajednica općine Jelsa u suradnji s Planinarskim društvom Hvar markirala je i označila rutu Procesije za sve one posjetitelje koji dođu na najljepši otok, a imaju želju hodočastiti rutom Procesije. Markacija je označena s crnim križićem u sredini žutog kruga. Na nekoliko ključnih mjesta postavit će se i info ploče o ovoj stoljetnoj tradiciji.
Za one koji nisu u mogućnosti sudjelovati u procesiji tijekom Velikog tjedna, ruta procesije pruža jedinstvenu priliku za istraživanje otoka tijekom cijele godine. Staza je prilagođena za pješačenje, biciklizam ili trčanje, duga oko 22 kilometra, prolazi kroz slikovite krajolike, maslinike i vinograde, povezujući povijesne crkve i kapelice u spomenutim mjestima.
Bez obzira na način na koji odlučite istražiti ovu jedinstvenu rutu – pješice, biciklom ili trčeći – doživjet ćete spoj prirodnih ljepota, kulturne baštine i duhovne tradicije otoka Hvara.

I za kraj, jedna mala izreka s otoka Hvara:
“Tu se ne pita kada je Uskrs, već kad se GRE ZA KRIŽEN”.
Autor: zakrizen.hr / visitjelsa.hr