Područje današnjeg teritorijalnog smještaja Opuzena posjeduje bogatu povijest. Zbog ugodne klime atraktivno je turistima kroz cijelu godinu, posebno grupama sklonim proučavanju kulturno povijesne baštine.
Područje je bilo naseljeno već u rimsko vrijeme. Arheološka iskapanja iz 1979. na predjelu Jesenske utvrdila su kako je na ovom području postojalo antičko naselje iz početka naše ere. Na temelju nalaza utvrđeno je kako je spomenuti lokalitet imao vrlo važnu ulogu ulaska iz Jadrana u Neretvu.
Najkarakterističniji i najprepoznatljiviji dio današnjeg Opuzena je mjesni trg, veliki dubinski, gotovo scenski prostor, na čijem se kraju nalazi crkva Sv. Stjepana sagrađena krajem 19. stoljeća u oblicima neoklasicizma. Jednostavno i čisto pročelje crkve te snažni volumen naglašen vitkim zvonikom, sučeljava se s nizom katnica koje obrubljuju trg.
Na suprotnoj strani od crkve početkom 20. stoljeća podignuta je zgrada škole po tipskom austougarskom projektu. Porušena je 1992. godine i na njezinom mjestu podignuta nova poslovna zgrada znatno viših gabarita koja je poremetila izvorne prostorne odnose i mjerilo trga. Na trgu se također ističe i klasicistička zgrada Grada s razigranim pročeljem sa središnjim balkonom na katu te segmentnim zabatom na vrhu između dvije kamene piramide.
Iza crkve Sv. Stjepana nalazi se najstariji sačuvani dio grada – s nekoliko dobro sačuvanih kasnobaroknih stambeno-gospodarskih sklopova stiješnjenih na samom rtu današnjeg poluotoka. Unutar mreže uskih i nepravilnih popločanih uličica barok je sačuvan u skromnim detaljima arhitektonske plastike, prostranim dvorištima s gospodarskim sadržajima, te snažnim volumenima stambenih katnica.
Uz rijeku čija je obala u 19. stoljeću regulirana na način primorskih naselja pa se i naziva rivom, s nizom drvoreda, razvio se niz stambenih sklopova rezidencijalnog karaktera, s karakterističnim ograđenim vrtovima prema rijeci, dok su im u zaleđu prostrana gospodarska dvorišta unutar visokih kamenih zidova te manje gospodarske kamene prizemnice ili katnice. Među njima se osobito ističe kuća obitelji Oman, izuzetan sklop gotovo aristokratskog značenja s neobično bogatim inventarom rasutim tijekom vremena. U ovoj su kući odsjedali svi viđeniji gosti Opuzena od cara Franje Josipa II. koji je 1875. posjetio Opuzen do poznatog slikara Celestina Medovića.
Prostori od značaja za zaštitu kulturnih dobara i graditeljske baštine, vezani su prvenstveno uz neistraženo arheološko područje koje kao potencijalni prostor arheoloških nalaza obuhvaća čitav teritorij Grada.
Osim arheološkog područja predviđene su mjere zaštite i za slijedeća kulturna dobra:
– povijesna graditeljska cjelina – gradsko područje Opuzen,
– povijesna graditeljska cjelina – seoska naselja Smokovo i Selo
Vrijedna kulturno povijesna baština:
TORZO CARA TIBERIJA: Rođen 42 godine pr. Kr. Na rimski carski dvor dolazi uz pomoć svoje majke Livije Drusile koja postaje Augustova žena te s time i prva rimska carica. Iako nije bio Augustov sin car mu daje velike privilegije te ga proglašava vojskovođom.
MONOLITNA KAMENA KLUPA: Trinaest tona teška monolitna klupa u obliku splavi dužine 7,6m i širine 1,3m, zapravo je oživljavanje legende o nastanku grada Opuzena, koja kaže da je grad nastao na riječnom sprudu. Golema klupa od bračkog sivca, kamena izvađenog s 28m dubine ispod razine mora, oblikovana je od jednog komada i kao takva u Guinnessovoj knjizi rekorda konkurira za najveću kamenu klupu na svijetu.
KAPITEL STUPA: Ovo vrijedno kiparsko djelo antičke Narone darovao je Anđelu Vidoviću vidonjski župnik Bartol Ereš u vrijeme kad je Vidović od 1837. Do 1838. Pa opet od 1843. – 1848. Godine bio poglavar cijele Neretve a Opuzen njeno administrativno središte. Kapitel je smješten sa zapadne strane zida na glavnom gradskom trgu a na njegovom podnožju urezan je natpis na latinskom jeziku.
DIO OLTARA GAIUS VIBIUS SEVERUS: U sklopu zida koji je podignut na zapadnom dijelu Pjace nalazi se polovica monumentalne kamene ploče s latinskim natpisom uokvirenim vijencem rozeta. Ovo pravo umjetničko djelo izvedeno je za Gaja Vibija , bogatog naručitelja visokog društvenog položaja. Ploča potječe iz nekadašnje Narone I donesena je u Opuzen kao dar Bartola Ereša Anđelu Vidoviću.
CRKVA SV. STJEPANA PRVOMUČENIKA: Crkva svetog Stjepana Prvomučenika na istočnom rubu Pjace je najistaknutiji simbol duhovnosti grada i najvažniji arhitektonski spomenik Opuzena. U današnjem obliku podignuta je 1883. godine kao skladna građevina u liku latinskog križa čije krakove čine dvije prostrane kapele peterostranog tlocrta. Unutrašnjost crkve ima elemente baroknog stila i bogato je opremljena mramornim oltarima.
Krov glavnog broda građen je na dvije a bočnih kapela na tri vode, prekriven kupama. Na široki brod nastavlja se svetište s ravnim završetkom uz koje stoji četverostrani zvonik visok 30 metara.
POVIJESNA UTVRDA „BRŠTANIK“: Tvrđavu Brštanik sagradio je bosanski kralj Tvrtko u 14. stoljeću, vjerojatno na ostacima rimske utvrde. Naselje Podgradina, nastalo ispod tvrđave, dobilo je ime po Gradini – drugom nazivu za utvrdu i njen položaj. Uz obrambenu funkciju, utvrda je služila i kao trgovačko mjesto sa zalihama soli. Tvrđavu su uništili Turci u 15. stoljeću, a obnovili su je Mlečani u 17. stoljeću.
Zadržala je funkciju utvrde sve do druge polovice 19. stoljeća kada je za austrijsku vladu postala bolnica za zarazne bolesti. Zbog čestih rušenja i obnova izvorni oblik utvrde nije poznat. Na vanjskim zidovima sačuvane su puškarnice, a s unutarnje cisterne za vodu.
Autor: tz-opuzen.hr / visitdubrovnik.hr