Tribunjska narodna nošnja – očuvana ljepota baštine

Tribunjska narodna nošnja predstavlja očuvano bogatstvo i ljepotu naše narodne baštine. Suknja na poramenice prepoznatljiva za nošnju iz Tribunja, karakteristična je za nošnje Šibensko-kninske županije, tipski je različita od mjesta do mjesta, a nošnju čini nekoliko dijelova.

Danas tradicijsku nošnju u Tribunju njeguju mlade generacije, predstavljaju javnosti u posebnim prilikama i putem mnogobrojnih folklornih i kulturno umjetničkih manifestacija.

Izvoran opis tradicijske nošnje

Tribunjske žene na nogama nose crne cipele uz bijele čarape. Bijela košulja širih rukava uokvirena okruglom kragnom nastavlja se crnom haljinom rubova obrubljenih crvenom tkaninom te izgleda kao da ima tregere i nosi naziv od davnina – suknja na poramenice.

Zalaganjem Josipe Jerkov, direktorice Turističke zajednice Općine Tribunj prenosimo u nastavku izvoran opis tradicijske nošnje, tekst jednako vrijedan i dojmljive ljepote poput same nošnje. Za doživljaj zaboravljenih vremena, svakako posjetite Tribunj i prepustite se emocijama…

Ženska nošnja

Duge mudante, zimi i liti. Vunena guća, komeš, košuja, pleće oli primetača, iščipkane oli obašite merlon po prsiman i na krajiman rukava. Bila krila su rakamon oli prez njega. Suknja od crne vune, za zimu debela, a za lito tanka „carza“, na male svalde. U novije vrime umisto suknje nosila se brnica. Suknje su na ždrilo, šivene u četiri fere, a na dnu otočene s crvenon otokon od skrleta. Uz suknju,  na gornjem dilu tila oblači se bušt, otočen su crvenin skrleton. Suknja se pasaje kanicon, satkanon od tangane vune u svake boje. Priko suknje nosi se velika traversa, za priobuku svijana, a za rad šarovita. Na boku, privezan uz bušt, nosi se vuneni šudar, oli svijani u jarke boje. Na prsiman se nosi puntapel od zlata, o pasu srebrena britvica s kadenon, ka se zadiva za kanicu. Oko vrata ogrica od zlata oli od čenašića. Rakas od košuje oli pleća ukrašen je perlican – čenašićiman. U uši se ubadaju rećine od nikoliko vrsti: „na dvore“, „pobotun“, „na srce“, „na bokule“ i „na ferale“. Od nakita nosi se još prsten i vera.

Priko zime nosija se fajak, ki je ima dva krilca na bokiman, ogrćali bi se pleton oli gabanon. Glava se pokrije šudaron, u svetac bilin, a za težatnik šarovitin, ki se povežije na zatijku. Na nogan su se nosile duge bičve od bile vune  oli biloga bumbaka, ‘panci, „žuti postoli“ od žute kravje kože, cavate od svilaca oli brnistre, gumaši i šandule.

Divojke na vinčanju imale bi bušt i suknju od crvenoga skrleta, svijanu traversu, crne postole i na glavi krunu prez vela.

Muška nošnja

Na nogan  ‘panci, kašnje cavate, oli gumaši, oli postoli od korama. Bičve duge od bile vune. Crne suknene gaće, u pasu široke, a nogavice uske. Nogavice su bile rastvorene pri dnu i zakučavale su se na „muške“. Oko pasa kanica, pas od robe, oli kaiš. Bila košuja s rakason, prez koleta. Đilet (krožet) otočen u crveno, po prsiman izvezen tanganon laneton, najviše crvenon  oli koru kafe. Đilet s jedne i druge bande ima red puc od stare munite oli srebrene botune „kruškice“, s kima se zapucava. Priko đileta nosi se kaparan, otočen s crvenin skrleton i po prsiman iskićen crvenin resiman od vune. Na glavi se nosi kapa, najprvo se nosila mala plitka, pa malo veća (bez veza) i u novije vrime visoka kapa, ka se zove „šibenska“. Sve su kape bile od crvenoga skrleta. Niki muški su nosili i jednu vericu. To bi mu kršćeni kum darova na krstu. Dite bi nosilo vericu samo ako je to bila voja kuma. U zimskim danima su se ogrćali gabanon.

Autor: tz-tribunj.hr / dalmatiasibenik.hr

Fotografija: Turistička zajednica Općine Tribunj i Mirsad Mesinović

Read Previous

3. Jesenski festival u Otočcu

Read Next

Park prirode Vransko jezero