Neodoljive plaže Žuljane na Pelješcu

Jedinstven pogled na Žuljanu u dolini između dva planinska grebena koji čine okosnicu za  južni poluotok Pelješac, predstavlja i mnoštvo posebno lijepih plaža, od kojih je najveća u uvali Žuljana.

Gotovo cijela uvala Žuljana formirana je od finog pijeska. Iako profil morskog dna u mljetskom kanalu oko Žuljane pada brzo u standardnu dubinu od 90 metara, tijekom 10.000 godina privremeni protok vode iz visoravni Crna Gora donio je gline i vapnenačke naslage, što čini pristup moru vrlo mekanim i stoga pogodnim za starije osobe i malu djecu. Blagodat podneblja je i mogućnost uživanja ​​u suncu tijekom cijeloga dana.

Mnogima najdraža plaža nalazi se južno od naselja u uvali Vučine, koja je proglašena 1975. g. prirodnim rezervatom. U uvali postoje i dvije oko 150 i 50 m duge šljunčane plaže s jednostavnim pristupom moru i u hladu borova do podneva. Na sredini zaljeva se vidi fotogeničan otočić Kosmač, drugi najveći otočić u tom djevičanski očuvanom mediteranskom području.


U manjoj uvali nazvanoj Kremena, u koju se možete spustiti slijedeći put iz lokalne crkve Gospe od Sedam Žalosti ili prošetati iz Žuljane sa rive, možete pronaći također šljunčane plaže u hladu borova do podneva.

Ostale manje plaže privlače prvenstveno individualce ili ljubitelje nudizma (npr. plaža na ratu “Grdni do”) na sjevernom rubu Žuljanskog zaljeva. Ove plaže ispod litica otežanog su pristupa tj. slabo su dostupne za djecu ili osobe smanjene pokretljivosti. Mogu se posjetiti šetnjom lokalnim putem od Žuljane preko novoizgrađene ceste prema Trsteniku, također s ograničenim parkirnim mogućnostima.

Nezaboravan doživljaj čini vidokrug plaža u Žuljani gdje zadivljuje pogled na četiri stare crkvice; crkva Gospe od Sedam Žalosti iznad Kremena i plaže Vučine, crkva sv. Roka, Julijana u središtu sela, crkva sv. Nikole i sv. Martina iznad sela, kod lokalaca nazvanom Korta.

Ako se uspnete na put, možete otkriti ne samo ljepotu romantičnog zalaska sunca preko zaljeva, već i vidjeti posebnost destinacije – ruševine starih kuća i imanja iz starih vremena kada je nekoliko obitelji izvornih stanovnika, redovito obrađivalo okolne bogate vinograde, maslinike i bavilo se zemljoradnjom. S dolaskom turista preselili su u novije zgrade oko uvale, a stare kuće sada su napuštene i u fazi propadanja.

U slučaju da se odlučite na istraživački obilazak starih gospodarstava; Korta, Račići, Pirčići, Pozirne i Jeići, ne zaboravite biti pažljivi i učinite obilazak sa sigurne udaljenosti. Opširnije informacije o vrijednim prirodnim i kulturno povijesnim resursima na destinaciji, prije dolaska u Žuljanu, potražite u TZ Ston.

Autor: ston.hr / visitdubrovnik.hr

Fotografija: Boris Jović

Read Previous

Književno-znanstveni skup Ivani Brlić Mažuranić za 150. rođendan

Read Next

Zaronite u svijet bogatog i raznolikog murterskog podmorja